U ovom članku upoznati ćemo vas sa time šta je to adolescencija, te koji su to izazovi koji prate taj period.
Šta je to adolescencija?
Adolescencija predstavlja period intenzivnog fizičkog, emocionalnog, psihosocijalnog, kognitivnog i seksualnog sazrijevanja kroz koje se adolescenti pripremaju za odraslu dob.
Adolescencija je obilježena zbunjenošću, istraživanjem, osamostaljivanjem, odvajanjem od roditeljske sigurnosti, te konačnim preuzimanjem odgovornosti za sebe i svoj život.
Mnogi psiholozi bi se složili da je adolescencija izrazito stresan period za adolescente, jer prolaze kroz fazu prepunu promjena u mišljenju, osvještavaju svojih emocija, gradnje odnosa sa drugima, na osnovu kojih grade mišljenje o sebi i o drugima.
Adolescencija kao period razvoja svakako, ima i svoja razdoblja koja su podijeljena na:
- rana adolescencija,
- srednja adolescencija,
- kasna adolescencija
- odraslost u nastajanju.
Ova razdoblja traju od desete do dvadeset i pete godine života adolescenta. Svako od ovih razdoblja obilježeno je specifičnim razvojnim zadacima za svaki period, te promjenama koje ih prate u emocionalnom, seksualnom, psihosocijalnom, kognitivnom i fizičkom kontekstu.
Adolescenti i roditelji
Obično čujemo da adolescenti najviše problema kroz ovaj period imaju u odnosu sa roditeljima. Zašto je to tako, te zašto se javljaju otpori na toj relaciji, objasnit ćemo vam u nastavku.
Adolescentima, iako se to ne čini tako iz ugla kojeg posmatrate, jako je važna podrška i povjerenje roditelja. Iako se čine dosta buntovnim, i nezainteresovanima za roditeljsku podršku i brigu, ipak to nije tako.
Ono gdje većina roditelja griješi jeste neshvatanje i nerazumijevanje tranzicije iz razdoblja djeteta u odraslu dob. Za njih period adolescencije predstavlja buntovništvo i ono kako ih većina kaže „bezobrazluka“. Roditelji vrlo često ne mogu da prihvate da njihovo dijete sazrijeva, da ima potrebu da se zauzima za sebe i svoje potrebe, da ima drugačije stavove i poglede na život nego ranije, da gradi socijalno okruženje prema svojim potrebama, te da se dijete odvaja i ima pravo na svoju privatnost i sl.
Ono što bi kao roditelji trebali da razumijete i na kraju i poštujete jeste to da svakim nerazumijevanjem i nepoštivanjem odluke i razvojnih potreba adolescenata zapravo ih udaljavate od sebe, adolescenti se zatvaraju, okreću socijalnom okruženju gdje traže podršku, razumijevanje, iskrenog prijatelja i traže odgovore na pitanja koja ih muče.
Kao posljedica ovakvog odnosa sa roditeljima, i odnosa sa nerazumijevajućom okolinom vrlo često se javljaju napetost, promjene u raspoloženju i ponašanju, ansksioznost koja dalje može voditi i do ozbiljnijih mentalnih problema. Adolescenti, koji su po prirodi razvojne faze željni eksperimentisanja, isprobavanja novih iskustava ograničenih zbog pritiska okoline (roditelja, porodice, nastavnika) vrlo često su skloni sklizavanju u drugu krajnost rizičnog ponašanja (zloupotreba alkohola i psihoaktivnih supstanci, često mijenjanje seksualnih partnera, ovisnost o internetu, kocki i sl), školski neuspjeh, bježanje sa školskih časova, sve u cilju dokazivanja okolini i porodici da su drugačiji i jedinstveni. Takvo dokazivanje jedinstvenosti i različitosti zapravo je samo prividno, jer adolescent/ica još uvijek osjeća nezadovoljstvo i frustraciju unutar sebe, što često može dovesti do ozbiljnih mentalnih poteškoća i problema, agresivnosti prema sebi (koje nekad mogu završiti sa suicidom) ili prema okolini.
Kao zaključak ovoga članka o adolescenciji, definitivno možemo reći da su roditelji jedna od glavnih karika u prevazilaženju ovog iznimno stresnog perioda. Roditelji bi trebali da razumiju, da se educiraju o značenju adolescencije, fazama adolescencije, potrebama adolescenata kako bi lakše zajedno sa adolescentom prošli kroz taj period.
Međutim, ponekad je i roditeljima potrebna podrška i razumijevanje, pa se vrlo često izdaje preporuka posjete stručnim licima (psiholozima, psihoterapeutima, psihijatrima). Porodična psihoterapija iznimno može biti korisna u ovakvim situacijama, kako bi lakše pružali jedni drugima podršku jedni drugima.
Dakle, adolescencija može biti iznimno lagan period, prepun uspješno pređenih razdoblja u seksualnom, kognitivnom, psihosocijalnom, emocionalnom kontekstu, samo ako imamo pravilne načine i smjernice kako se nositi sa njezinim izazovima, kao adolescent/ica , kao roditelj i kao okolina.
Bitno je da upamtiom da ne trebamo mi živjeti i određivati život adolescenata!
Kao savjetovalište i kao organizacija, imamo dugu historiju rada s mladima i adolescentima. Za više informacija budite nam se slobodni javiti putem naše kontakt forme.