Etički kodeks psihologa

Često vas zanima zašto sa psihologom/injom ne možete izaći u kafić, družiti se privatno, zbog čega ne možete znati stvari iz privatnoga života vaših psihologa, zbog čega u javnosti vam ne prilaze i ne započinju komunikaciju sa vama, pa i često postavljena pitanja da li ovo o čemu razgovaramo ostaje među nama i sl.

E pa upravo, kao što i u mnogim strukama postoje kodeksi, tako i u psihološkoj djelatnosti postoji Etički kodeks psihologa, kao jedinstven model stručnog ponašanja i putokaza psiholozima ka ostvarenju humanih ideala.

Hajde da vas kroz ovaj članak malo više upoznamo sa psiholozima, pravilima po kojima rade, kojih se pridržavaju, te da vam damo odgovore na pitanja koja vas zasigurno zanimaju.

Generalni principi i Specifični etički standardi su ciljevi koji vode psihologa ka ostvarenju humanih ideala psihologije kao stručne i naučne djelatnosti. Oni nisu postavljeni kao dogme nego kao norme koje su obavezujuće za sve psihologe. Ovaj etički kodeks se sastoji od Preambule, Temeljnih načela, specifičnih Etičkih standarda, te Završnih odredbi. (https://dprs.rs.ba/eticki-kodeks/).

Svaki psiholog/inja ima vlastitu odgovornost i zadaću za ostvarenje najviših etičkih standarda vlastitoga ponašanja, te je dužan/na zatražiti savjet kolega/ica ukoliko ima nekih etičkih dvojbi (https://dpfbih.ba/wp content/uploads/2022/09/etickikodeks.pdf).

Neki od Temeljnih načela su:

  • U svome radu i profesionalnom djelovanju psiholozi iskazuju bespogovorno poštovanje temeljnih ljudskih prava, dostojanstva i vrijednosti svih ljudi. S obzirom na postojanje razlika među ljudima individualnih, kulturalnih, psiholozi su dužni da postojeće razlike prihvataju na otvoren i tolerantan način.
  • Psiholozi nastoje ostvariti i zadržati visoku razinu kompetentnosti u svom radu. Nužno je da su psiholozi svjesni granica svoga znanja i stručnosti, te da pružaju samo one usluge i koriste tehnike za koje su kvalifikovani obrazovanjem ili iskustvom.

Specifični etički standardi:

  • Ukoliko nije u mogućnosti da klijentu pruži traženu uslugu, psiholog/inja je dužan/ na da ga obavijesti o drugim kolegama koji takvu uslugu mogu da ponude.
  • Psiholog/inja može da obavlja i poslove za koje još ne posjeduje kvalifikacije ukoliko je obezbjeđena supervizija i odobrenje od strane odgovarajućih institucija i kolega s potrebnim kvalifikacijama.
  • Psiholog/inja je svjestan/na da u njegovom/njenom odnosu s klijentom dolazi do razlike u moći (psihološkoj, institucionalnoj, itd.), te je stoga dužan/na da vodi računa kako ne bi došlo do njene zloupotrebe.
  • Psiholog/inja je dužan/na da izbjegne miješanje profesionalnog s drugim vrstama odnosa – s rođacima, prijateljima i bliskim saradnicima, kao i sa drugima ako postoji opasnost da bude ugrožen profesionalni odnos.
  • Podaci do kojih psiholog/inja dolazi u radu s klijentima povjerljive su prirode i čuvanje njihove tajnosti jedna je od osnovnih dužnosti, osim u slučaju ugrožavanja vlastitoga ili tuđega života.
  • Psiholog /inja je dužan/na da pribavi validnu saglasnost klijenta za trajno bilježenje podataka (pisano, auditivno, video) koje on pruža, osim u slučaju podataka i nalaza koji se prikupljaju u zdravstvenim ustanovama za svrhe medicinske dokumentacije.

Psiholozi nisu dužni sa vama se družiti privatno (izlasci, dopisivanja i sl). U slučaju da se vidite u javnosti ili se nađete u istome društvu, u potpunosti je u redu da se pozdravite, te da nikome ne pojašnjavate vaš odnos ili poznanstvo, to se također možete i tokom susreta dogovoriti sa vašim psihologom/injom!

Bitno je naglasiti da sa vašim psihologom/injom trebate da se osjećate komforno i sigurno, te da se osjećate slobodno da mu/joj kažete sve što želite, jer samo na taj način vaš rad može da bude adekvatan i koristan!

Ovdje naravno nisu napisana sva načela kojih se psiholozi u svome radu trebaju pridržavati, ali su svakako napisani oni koji vama najbolje prikazuju naš rad i daju odgovore na postavljena pitanja.

Za naše usluge i zakazivanje prvog susreta, posjetite Usluge i Kontakt dijelove naše stranice.