Kako izgleda posjeta psihologu / psihologinji?

Hajde da razgovaramo o nečemu što je na našim prostorima tabu tema – posjeta psihologu – kako to izgleda i šta se to radi svake sedmice ili svako dvije sedmice kad se ide kod psihologa.

Prvi susret klijenta/ce i psihologa/psihologinje  predviđen je za međusobno upoznavanje, utvrđivanje vaših potrebama, želja, problema sa kojima ste došli. Ponekad je potrebno par seansi da bismo dobili jasniju sliku i uvid u samu problematiku, te da bismo osmislili zajedno najbolji put do rješenja. Dakle, kroz savjetodavni rad radimo na realizaciji onih ciljeva koje smo zajedno postavili.

Psiholog/psihologinja nema ulogu razrješenja vaših problema samostalno, to je ono što je jako važno za naglasiti, jer dosta klijenata/klijentica smatra da stručna lica imaju magični štapić putem kojeg će svi problemi nestati. Psiholog/psihologinja u tom procesu ima ulogu podrške, koja vas usmjerava ka vašem samostalnom putu i samostalnom razrješenju problemske situacije, jer ste upravo vi odgovorni za vaš život!!!

Kroz savjetodavni put psiholog/psihologinja je tu da vam pomogne da steknete određene vještine, znanje i kompetencije kako da samostalno „idete“ kroz život i kako da se nosite sa izazovima koje dan nosi.

Ne mora nužno značiti da je svaki psiholog/psihologinja ili terapeut/terapeutkinja dobar /dobra za nas. Ponekad se jednostavno desi da ne „kliknemo“, ponekad nam se čini da način rada ili odnosa nije adekvatan. To je sasvim u redu, i jako važno za prepoznati na samome početku, da bismo potražili pomoć negdje drugo, pomoć nekoga ko će nam zasigurno više odgovarati.

Zato je važno naglasiti da osjećaj povjerenja i sigurnosti u stručno lice ima jako važnu ulogu u savjetodavnom radu. Kada osjećamo sigurnost i povjerenje lakše se otvaramo, iznosimo svoje probleme, slobodniji smo da izrazimo svoje mišljenje i sl, što u konačnici znači da ćemo lakše doći do rješenje problemske situacije.