Ljubomora u odnosu

Za ljubomoru u ljubavnom odnosu, vrlo često čujemo „ Ja to iz ljubavi”, “ Pa stalo mi je”. Zasigurno ste svi čuli za ovakve i slične izjave. Međutim, da li je ovo istinito i realno, najbolje ćemo pokazati kroz ovaj članak.

Prije svega upoznati ćemo te sa emocijom ljubomore, kakva je to emocija, da li je pozitivna ili ne, da li je korisna ili ne.

Ljubomora predstavlja osjećanje koje nam često unutar odnosa doprinosi osjećaju nesigurnosti u partnera/icu, te vrlo često je predstavljena kao znak prijetnje za održivost i opstanak odnosa. U nekim trenucima, ljubomora može biti i znak patološkog stanja, koje može prouzrokovati i ozbiljne posljedice, ponekad i tragične za partnere i njihov odnos, a o kojoj ćemo se svakako pozabaviti kroz članak. 

Osjećanje ljubomore je vrlo složeno, te može imati dva rukavca. Ponekad zaista postoji realna prijetnja i realan strah da će nam postojeća treća osoba narušiti odnos sa partnerom/icom, gdje možemo reći da postoji opravdan razlog za postojanje ovog osjećanja. Međutim ono što je zabrinjavajuće jesu nerealne prijetnje i nerealni strahovi za partnera/icu i treću osobu koja ne postoji ili je potencijalna u idejama partnera/ice. 

Kada bismo krenuli istraživati odakle potiče osjećanje ljubomore, zašto se ta nesigurnost javlja, pitanje kao i samo osjećanje je vrlo složeno. Neka od tumačenja ove emocije kreću od ranog djetinjstva, gdje dijete osjeća strah da će od strane roditelja dobiti  manje ljubavi, ostati zanemareno, bez topline, ukoliko dobije brata/sestru. Taj odnos praćen djetetovom nesigurnošću u ljubav roditelja, kasnije se vrlo često prenosi na ostale odnose i veze sa drugim ljudima (prijateljima, partnerima…), zbog niskog samopouzdanja i samopoštovanja razvijenog kroz odrastanje. 

Šta to zapravo znači i kakvu poveznicu imaju nisko samopouzdanje sa ljubomorom, najbolje možemo opisati kroz primjer „Ja nisam dovoljno dobar/a, nisam dovoljno lijep/a, mene će partner zamijeniti nekim drugim/om“. 

Osobe koje su samopouzdane i imaju visoko samopoštovanje lakše se bore sa izljevima ljubomore, lakše to osjećanje stavljaju pod kontrolu. 

Kada je riječ o razlici između polova, za koju često čujemo da igra važnu ulogu u partnerskom odnosu, ne postoji dokazana teorija da je neki od polova više ili manje ljubomoran/na. Ovo osjećanje više je određeno samom ličnosti partnera, ranim odrastanjem i stečenim obrascima ponašanja, te očekivanjima od emotivnog partnera/ice.

Sada kada smo se već upoznali sa ovim osjećanjem, možemo porazgovarati i o onom najekstremnijem obliku ljubomore, a to je svakako patološka ljubomora kod partnera, gdje osoba ima izražen obrazac zadovoljavanja svojih potreba, ne mareći puno za potrebe partnera/ice. Kroz takav oblik ljubomore zapravo, partner/ica se samo smatra objektom, ne  ličnošću koja ima svoje potrebe, mane i vrline.

Zato, možemo zaključiti na samome kraju da ljubomora ne donosi puno benefita u odnos, naprotiv ona je vrlo često jako štetna. 

Ukoliko je ljubmora nešto što muči vas i vaš odnos sa partnerom ili partnerkom, zapamtite da pomoć stručnjaka može biti korak ka rješenje problema.
Ukoliko želite razgovarati s nama, prvi susret možete zakazati putem kontakt forme.