Komunikacija je temelj naše gradnje odnosa sa okolinom.
Da li vam je teško i zbunjujuće pomalo tumačenje držanja ruku iz leđa, držanje prekriženih ruku dok sa nekim razgovarate? Da, ponekad je vrlo teško protumačiti šta nam ta osoba želi poručiti takvim stavom tijela. Međutim, zanimljiv podatak je da čak 75% naše komunikacije sa drugima čini neverbalna komunikacija, ko bi rekao?
Da bismo bolje shvatili govor tijela, važno je i upoznati se sa pojmom neverbalna komunikacija.
Neverbalna komunikacija predstavlja oblik komunikacije bez korištenja riječi. Ovaj oblik komunikacije uključuje; signale rukama, fizički izgled, izraze lica, držanje tijela, geste, pokrete očiju, dodirivanje osobe sa kojom vodimo razgovor, udaljenost od osobe i sl.
Svako od nas u manjoj ili većoj mjeri koristi neverbalne oblike izražavanja, ponekad smo toga svjesni, a ponekad ipak ne. U trenucima kada smo jako nervozni, postiđeni, ili jednostavno preplavljeni emocijama tijelo govori umjesto nas. I baš zato često kažemo drugoj osobi bez da nam išta jasno kaže, zašto si nervozan/na, zašto si ljut/a, baš si sretan/na i sl. Dakle kroz oblike neverbalne komunikacije dali smo sagovorniku mogućnost da nas razumije, da shvati naš trenutačni problem, da prepozna naše emocije u datom trenutku.
Često, sadržaj neverbalne komunikacije može biti krivo protumačen iz različitih razloga. Osobe koje nisu upoznate sa neverbalnom komunikacijom i njezinim značenjem vrlo često su sklone pogrešnom tumačenju. Jedan od najjednostavnijih primjera jeste flertovanje, nabacivanje; gdje se osmijeh ili ljupki pozdrav može protumačiti kao nabacivanje ili flertovanje. Međutim to uopće ne mora biti tako, možda nam se ta osoba samo ljupko nasmijala i pozdravila, jer je to znak kulture kada nekoga upoznajemo ili se susrećemo sa njim, ili može imati u potpunosti drugi karakter.
Dakle, mi kao ljudi skloni smo stvaranju pretpostavki i predrasuda o govoru tijela, posebice ako ne prepoznajemo jasno emocije sagovornika, njegovu ličnost i stavove.
Šta nam je onda potrebno da bismo lakše neverbalno komunicirali, kako naučiti neke od osnovnih principa neverbalne komunikacije? U daljnjem čitanju teksta, donosimo vam kako da to i postignete.
Prije svega ono što morate znati jeste da niti jedan neverbalni znak komunikacije nema univerzalno značenje, te trebamo obratiti pažnju na više neverbalnih znakova kako bi shvatili cijeli kontekst komunikacije.
Evo ti i nekoliko savjeta kako da lakše protumačiš znakove neverbalne komunikacije:
- Razlikovanje pozitivnog od negativnog držanja tijela (napeto, nervozno držanje i opušteno držanje tijela),
- Visina glasa (visok glas vrlo čest označava ljutnju i bijes, brži način komunikacije može označavati sreću),
- Stisak ruku (osobe koje imaju jak stisak vrlo često pokazuju svoju dominantnost u odnosu, dok osobe sa slabijim stiskom pokazuju nesigurnost i povlačenje),
- Kretanje tokom razgovora (osobe koje se kreću, njišu tokom razgovora, grickaju usne i sl. vrlo često su okarakterisane kao napete i nervozne),
- Disanje (ukoliko osoba ubrzano diše, to nam odaje znak da je osoba jako ljuta, s druge strane ukoliko osoba ima izraženo plitko disanje to može značiti da je osoba u otporu ili da je u strahu),
- Osmijeh (osmijeh vrlo često može biti drugačije okarakterisan, jer vjerovali ili ne postoje različite vrste smijeh; Duchenne-ov, društveni i dominacija, gdje svaki od ovih osmijeha odaje drugačije znakove),
- Držanje ruku (prekrižene ruke mogu biti znak držanja distance, ljutnje, dok sa druge strane se može protumačiti i kao znak utjehe ili smirivanja),
- Kontakt očima (gledanje u osobu sa kojom vodimo razgovor znači da smo jako zainteresovani za priču i da nas zanima, međutim skrivanje pogleda u stranu ili spuštanje pogleda u pod, može biti znak nesigurnosti, srama ili neiskrenosti i nepoštovanja sagovornika).