Rad na sebi

Često čujemo rečenicu „Trebam raditi na sebi“, „ Za moje probleme preporučeno mi je da radim na sebi i svome mentalnom zdravlju“. 

Ove rečenice su nam sigurno poznate svima, međutim šta one u istinu znače, kroz ovaj članak možete i saznati.

Proces rada na sebi najbolje se može usporediti sa gradnjom kuće. Gradnja ide od osnove, od temelja, te se postepeno grade ostali dijelovi, spratovi, vanjski dio kuće, interijer. Dakle u usporedbi sa gradnjom kuće i rad na sebi je poprilično sličan proces. Potrebno je izdvojeno vrijeme, trud i dosta materijala. 

Svako od nas ima zasigurno nešto što želi promijeniti na sebi i u svome životu. Međutim, da bismo nešto mijenjali prvobitno trebamo odrediti šta je to, šta to želimo mijenjati, koju promjenu želimo vidjeti. Rad na sebi je svakako, širok pojam, koji se sastoji od niza stavki, te ga možemo promatrati kao „Želim graditi kuću“, a ostale popratne stavke su svakako malo realnije, jasnije i racionalnije u radu poput „Želim malu kuću, žute boje, ovaj interijer želim i sl“. 

Rad na sebi podrazumijeva iskreni razgovor sam sa sobom, gdje osoba odgovara sama sebi na pitanja. Kroz taj vođeni razgovor,  osoba osvještava svoje slabosti i stvari na kojima bi mogao da radi i da ih unaprjeđuje, jača socijalne odnose, olakšava sebi izlazak  iz zone komfora, te na kraju ali svakako i najbitnije jača ljubav prema samome sebi.

Iako nam se čini da je jednostavan proces,  svako od nas je jedinka za sebe, samim tim i rad na sebi je jedinstven proces za svaku osobu i ne nužno lagan za svakoga.

Kada smo već spomenuli jedinstvenost ličnog rasta i teškoća sa kojima se neki ljudi susreću, možemo definitivno reći, da su često neke stvari i pitanja koja nam se otvaraju teška, možda čak i bolna, te se trudimo pobjeći od njih. Međutim koliko god teško i bolno izgledalo važno se suočiti, osvijestiti i iskoristiti ih za preobrazbu u svoju snagu.

Dakle, važnu ulogu u radu na sebi igraju postavljeni ciljevi, koji su nam kao mape – govore nam gdje, šta i u kojem smjeru raditi daljel. Za početak, ti ciljevi ne moraju biti jasno određeni; mogu ponekad malo i „vrludati“ i u redu je ne znati šta je ono što želim, odnosno ne želim na samom startu.

Ponekad nam je u ovom procesu pronalaženja, vrludanja i straha potrebna i podrška stručnog lica, psihologa/psihologinje koji nas tehnikama i metodama mogu pogurati ka naprijed i usmjeravati ka našem cilju, jer zaista ne postoji čarobni štapić koji će ova proces odraditi za jedan dan ili noć. 

U daljnjem nastavku teksta donosimo ti neke od malih savjeta i načina kako olakšati rad na sebi:

  • Prepoznajte i prihvatite svoje odgovornosti, pogreške i osjećanja,
  • Prepoznajte i prihvatite svoje slabosti i mane i jačajte ih,
  • Usmjerite se na svoje prednosti i vrline, svoja postignuća,
  • Pronađite resurse za napredak (ljudi, knjige, stvari),
  • Dajte si vrijeme, ne očekujte promjenu odmah.

Kao zaključak, možemo reći da kroz rad na sebi mi zapravo postajemo bolja verzija sebe, čak i od onoga što smo bili prije problemske situacije. Tada konačno sebi dajemo šansu da budemo ono što zaista jesmo, bez krivice, straha i onoga naučenoga da ono što radimo nije u redu.

Nije dovoljno da sami radimo na sebi, zato postoje stručnjaci koji nam mogu pomoći u cijelom procesu – psiholozi i psihoterapeuti. 

Ukoliko želite više razgovarati o ovoj temi, ili vam je potrebna pomoć psihologa; ne zaboravite da nam se uvijek možete javiti putem kontakt forme.