Svjetska zdravstvena organizacija definisala je mentalno zdravlje kao stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje vlastite potencijale, uspješno se nosi sa normalnim životnim stresom, može raditi produktivno i plodno, te je sposoban pridonositi zajednici.
Mentalno zdravlje, ma koliko ga smatrali nevažnim jako je važan aspekt života pojedinca.
Brojni su faktori koji utiču na naše mentalno zdravlje, ali ona najjednostavnija podjela je na vanjske i unutrašnje.
Pod vanjskim uticajima podrazumijeva se okruženje, životni stil osobe, te postojanje ranijih traumatskih iskustava, koji su doprinijelirazvoju određenog poremećaja.
S druge strane kada je riječ o unutrašnjim, odnosno biološkim uticajima, tada se govori o genetskoj predispoziciji osobe za razvoj nekih od mentalnih poremećaja.
Zbog prebrzog načinu života, SAGORIJEVAMO, pred nama su sve veći zahtjevi okoline na koje nastojimo da odgovorimo.
U jednom momentu shvatit ćemo da moramo nešto učiniti da bismo se uspjeli izboriti sa tim zahtjevima, ali šta??? Kako unaprijediti mentalno zdravlje, šta sami možemo učiniti?
Prije svega jako je važno osvijestiti potrebu za očuvanjem mentalnog zdravlja. Ulažite u vlastitu emocionalnu, psihičku i tjelesnu dobrobit. Izdvojite vrijeme za sebe u toku dana, prošetajte, opustite se, razmislite šta je to što vam crpi energiju, pronađite ono što je centar vašeg interesovanja, odvažite se da potražite pomoć, ako uvidite da se sami ne možete nositi pritiscima, jer pravovremenom reakcijom umanjit ćete rizik od nastanka poremećaja.
Kada osjetiš da se ne možeš nositi sam/a sa sobom, sa svakodnevnim problemima, osjećaš da „pucaš po šavovima“, primjećuješ neke neadekvatne obrasce ponašanja, teško ti je uspostaviti zdrav odnos sa okruženjem?
Ako kod sebe prepoznaješ makar jednu stavku od ovih ovdje pobrojanih, to nek ti bude ALARM da potražiš našu pomoć.
Psihološko savjetovanje odnosi se na psihičko osnaživanje osoba koje se nose sa poteškoćama, a pri tome im je potrebna stručna pomoć.
Ovaj vid rada ima za cilj poboljšanje kvalitete života, rad na prihvatanju sebe, rad na poboljšanju narušenih socijalnih odnosa,
Jedna seansa obično traje 60 minuta, odnosno sat vremena. Susreti se obično odvijaju jednom sedmično.
Broj susreta obično zavisi od samog načina i dinamike rada savjetovatelj-klijent. Također težina problema zbog koje osoba dolazi na savjetovanje je jako važna odrednica broja susreta.
Cijena naših usluga iznosi 40 KM po susretu. Da bismo klijentima olakšali, odlučili smo da se plaćanje vrši na kraju mjeseca putem žiro računa. Iako se obično susreti odvijaju jednom sedmično, klijenti nisu baš uvijek u mogućnosti da su prisutni baš svaki susret, tako da cjenovnik usluga prilagođavamo prema tome;
S obzirom da se naše usluge pružaju u sklopu Udruženja Spin, one su predstavljene kao mjesečno članstvo u udruženju tj. članstvo u savjetovalištu udruženja.
Više informacija o uslugama koje nudimo i cijenama možete pronaći na ovom linku.
Susret sa nama možeš zakazati putem e-maila ili putem telefona.
E-mail: sabina@spin-okret.org
Telefon: +387 63 955 708
Također, možeš nas kontaktirati i putem naše kontakt forme na web stranici.
Ukoliko želiš promijeniti termin ili ga pak otkazati, molimo te da to učiniš najmanje 48 sati ranije, kako bismo dali priliku za razgovor drugima.