Šta su to emocije, kako ih doživljavamo? Jeste li ikada razmišljali šta emocije predstavljaju za vas?
Emocije se mogu definisati kao niz fizioloških i psiholoških reakcija, odnosno odgovori našeg organizma na određena dešavanja, određenu situaciju i sl. Emocije su jako važne i igraju značajnu ulogu u našim životima, svakodnevnim aktivnostima i socijalizaciji.
Koje su to emocije za koje vi znate i koje kod sebe možete prepoznati?
Dok razmišljate o odgovoru na ovo pitanje, vjerovatno vam padaju na pamet emocije poput sreće, tuge, ljubavi, straha, ljutnje, emocije koje vrlo često doživljavamo i koje se nekako često izmijenjuju.
Ipak, emocije se dijele na osnovne i složene.
Osnovne emocije su prisutne još od rođenja, i svako od nas ih izražava jednako, bez obzira na kulturu iz koje dolazimo. Te osnovne emocije su; sreća, tuga, strah, ljutnja, iznenađenost i gađenje. Dakle, ukoliko imamo neki smrtni slučaj, ili bilo kakav gubitak svako od nas je žalostan i u fazi tugovanja.
S druge strane, složene emocije se javljaju i razvijaju kroz odrastanje i sazrijevanje, u zavisnosti od ličnih iskustava pojedinca i socijalnih interakcija sa okolinom. Za ove emocije onda možemo reći da ih svako od nas doživljava i ispoljava na drugačiji način, jer su svačija lična iskustva drugačija, socijalna interakcija sa okolinom, također. Neke od složenih emocija su; ljubomora, krivica, stid, ljubav, razočarenje, ponos koje najčešće predstavljaju kombinaciju dvije ili više emocija, te su samim tim i složenije za izražavanje.
Svaka od ovih emocija za nas, i naš doživljaj može biti ugodna ili neugodna. Prirodno nam je da one ugodne emocije radije prihvatamo, u odnosu na one neugodne, od kojih uvijek pokušavamo pobjeći. Tačnije, koristimo odbrambene mehanizme kako bismo ih izbjegli i ne suočili se sa njima, jer je ponekad bolno suočiti se. Ali, ono što treba da znamo jeste da takvo izbjegavanje ima kratkoročni učinak, i da se vrlo često ponovno ta emocija javi i vrati nas u ciklus nelagode, jer zapravo emocije kao takve imaju svoju funkciju, funkciju feedback-a kako nam je trenutno, koliko smo zadovoljni na ličnom nivou, emocionalno i sl.
Kako smo naučili izražavati emocije?
Jeste li se ikada prisjetili djetinjstva, emocija i načina na koji ste ih izražavali?
Djetinjstvo, kao period ima ključnu ulogu u ranom upoznavanju sa emocijama i načinima izražavanja istih. Ovdje najveći naglasak stavljamo na roditelje, kao modele po kojima djeca uče.
Često smo svjedoci toga da je neko dijete “jako škrto“ sa izražavanjem emocija. To dijete, vrlo vjerovatno odrasta u okolini koja nije podržavajuća za izražavanje emocija, te djeca uviđaju kako je jedino ispravno emocije ne pokazivati. Dok, sa druge strane, djeca koja su naučila da je izražavanje emocija sasvim normalan i prirodan proces, puno su manje izložena razvoju nekih problema, poremećaja i slično.
Kako se upoznati sa vlastitim emocijama?
Kako bismo se bolje upoznali sa emocijama jako ih je važno osvijestiti i naučiti razlikovati svaku od njih. U daljnjem nastavku teksta donosimo ti neke od načina kako da lakše prepoznaš i osvijestiš svoje emocije;
- Prije svega svaki put kada osjetimo neku od emocija, uporedo se desi i neka senzacija u tijelu (lupanje srca, nervoza u stomaku, znojenje ruku),
- Postavljanje pitanja kako se osjećam u ovom trenutku kada sam osjetio/la ovu emociju, koja je to emocija, imenovati je (npr. sreća, tuga…)
- Dovesti u vezu misli i emociju, koje se misli javljaju uz koju emociju,
- Osvijestiti svoje ponašanje koje se javlja uz određenu emociju,
- Prihvatati svoje emocije bile one ugodne ili ne, jer je sasvim normalno prigrliti sve svoje emocije, i u redu je imati loš dan ili više njih.
Za upoznavanje sa svojim emocijama i rad na sebi od velike pomoći može biti psiholog i proces psihološkog savjetovanja. Prvi susret u našem savjetovalištu možeš zakazati putem kontakt forme.