Ljubomora

Ljubomora, zasigurno da se većina nas upoznala sa ovom emocijom i da se možda trenutačno bori sa njom…

Jeste li vi jedni od tih? Jeste li se zapitali ikada od kuda ona dolazi, zašto ste ljubomorni, u kojim odnosima osjećate ljubomoru?

Upoznajmo se sa ljubomorom

Ljubomora predstavlja vrstu straha, odnosno reakciju na realnu ili nerealnu prijetnju da će voljena osoba, određena situacija ili objekt biti izgubljen u potpunosti ili djelimično.

Ljubomora je vrlo složena sekundarna emocija, te se načini njezina izražavanja razlikuju od kulture do kulture.

Hajde da se malo dotaknemo i naučnog dijela o ljubomori. Prema teoriji privrženosti, prve tri godine djetetovoga života, odnos i povezanost sa roditeljima su veoma važne za predviđanje i funkcionisanje intimnih odnosa u odrasloj dobi, ali i za pojavu ljubomore.

Kod djece koja imaju ostvarenu sigurnu privrženost u odrasloj dobi se smatra da imaju puno stabilnije emotivne odnose. U odnosu na njih,  djeca koja ispoljavaju nesigurnu privrženost, u odrasloj dobi grade nestabilne emocionalne odnose, skloniji su ljubomori, te nesigurnosti u partnera/icu.

Iako postoje različite vrste ljubomore i različiti načini njezina ispoljavanja, mi ćemo se u ovom tekstu ponajviše osvrnuti na ljubomoru u partnerskim odnosima.

Ljubomora u partnerskim odnosima

Iako ste vjerovatno čuli da bez ljubomore nema ljubavi niti ljubavnoga odnosa, ona čuvena izjava: „Ako nije makar malo ljubomoran/na, onda te i ne voli“ , ovo nije nužno tačno, Ljubomora nije potrebna da bi ljubav opstala!

Ljubav je emocija koja je prvobitno nastala i postojala, a ljubomora je samo strah od gubitka iste. Problemi ljubomore se susreću u gotovo svim grupama i svim zajednicama još od davnina. Upravo zbog stalne potrebe za dokazivanjem, za pažnjom, ljubomora vuče korijene iz egzistencijalnih potreba čovjeka.

Ljubomora u emotivnim odnosima se sastoji od nekoliko komponenti:

  • osjećaj ugroženosti
  • percipiranje negativnog ishoda
  • ljubomora kao reakcija na osjećanje ugroženosti

Kod prve komponente osoba najčešće zbog nekih neopravdanih i nedokazanih razloga, stavki kreće da analizira, razmišlja o partnerovom/icinom ponašanju, odnosno javlja se sumnja na postojanje treće osobe u njihovom emotivnom odnosu. Kako će osoba reagovati na sumnju u partnerovu odanost ovisi o samim osobinama ličnosti, o stepenu osjećaja ugroženosti, te o vrsti prijetnje koju imamo nasuprot nas (emocionalna ili seksualna).

Kod druge komponente najčešće se razmišlja o mogućim uzrocima zašto je partner/ica to učinio/la. Ponekad razmišljanje o potencijalnim uzrocima može otići zaista predaleko, toliko da se osoba osjeća veoma loše i da je zaokupljenost ovakvim mislim stalno prisutna.

Kod treće komponente dolazi doispoljavanja određene reakcije „prevarene“ osobe. Reakcija na sumnju o prevari ovisi o mnogo faktora.

Ispoljavanje ljubomore

Kao što smo već i rekli ljubomora u emotivnom odnosu je u stvari jedna vrsta straha od gubitka ljubavi od strane partnera/ice.

Kao rezultat osjećaja straha, ljubomora se javlja u vidu:

  • ljutnje
  • mržnje
  • tuge

Svaki od ovih načina ispoljavanja ljubomore može biti veoma iscrpljujući i vrlo često opasan po partnere i njihov odnos. Ukoliko primjećujete da i u odnosu sa vašim partnerom/icom postoji neki vid ljubomore, razgovarajte otvoreno, priznajte probleme ili potražite stručnu pomoć psihologa. Partnersko savjetovanje ili pak individualna psihoterapija mogu vam pomoći u prevazilaženju problema.

Vaše psihološko savjetovalište Spin.