Većini ljudi je ogromna konfuzija razlikovanje pojmova psiholog, psihijatar, te psihoterapeut. Stoga ne čudi da u situacijama kada imamo poteškoće sa mentalnim zdravljem jave konfuzije i nedoumice koga posjetiti, gdje potražiti adekvatnu stručnu pomoć; da li je to psiholog, psihoterapeut ili psihijatar.
Psihoterapeuti
Kada je riječ o psihoterapeutima, ukoliko neko želi da stekne zvanje psihoterapeuta, potrebno da je da ima završen viši stepen obrazovanja, društvenog smjera, kako bi mogao da završi edukaciju iz nekog psihoterapijskog pravca, te da ponudi adekvatnu stručnu pomoć osobi. Ovdje je važno naglasiti kako postoji dosta psihoterapijskih pravaca, za koje se budući psihoterapeuti opredjeljuju za daljnju edukaciju (kognitivno-bihevioralna psihoterapija, geštalt psihoterapija, transakciona analiza…). Svaka od ovih terapijskih škola potiče iz različitih filozofskih tumačenja ljudske prirode, stoga i terapeuti različitih terapijskih pravaca imaju različite metode i tehnike u svome radu. Za određene mentalne smetnje i poteškoće sa kojima osobe dođu i zatraže pomoć, potrebna je i odgovarajuća psihoterapija, koja može ponuditi najbolje rješenje problema.
Edukacija iz određenog psihoterapijskoga pravca se obično provodi u periodu od četiri do pet godina, u zavisnosti od psihoterapijskoga pravca koji su polaznici odabrali.
Posao psihoterapeuta je veoma zahtjevan i ozbiljan, te ne podrazumijeva samo slušanje klijenata i davanje savjeta, nego i ulazak u samu strukturu ličnosti. Tako da, jako je važno odabrati stručnog psihoterapeuta koji Vam može pomoći, jer se vrlo često dešava da zbog neadekvatnog znanja klijenti završe u puno gorem stanju nego kada su tek i potražili pomoć.
Ovdje možda i naglašavamo najbitniju razliku između psihoterapeuta i psihologa, a to je da psihoterapeuti koji nisu psiholozi ili psihijatri ne mogu obavljati psihološko testiranje niti psihijatrijske preglede, uključujući davanje lijekova koje isključivo prepisuju liječnici psihijatri. Razlog tome je što oni nemaju odgovarajuće znanje niti edukaciju da bi izvršili procjenu toga da li je osobi potrebno liječenje lijekovima ili pak ne, zato mišljenje određenih psihoterapeuta koji će savjetovati da osobi nisu potrebni lijekovi ili odlazak kod psihijatra ne treba da se uzima kao konačna odluka.
p.s. U ovakvim situacijama uvijek je bolja opcija posavjetovati se sa još nekim od stručnjaka za mentalno zdravlje!
Psiholozi
Psiholozi su osobe koje su završile studij psihologije, te se bave izučavanjem psihičkih procesa i njihovim manifestacijama u ponašanju. Psihologija kao nauka se bavi i izučavanjem uzroka ponašanja i načinima na koji osobe doživljavaju svijet i njihovo okruženje. U psihologiji kao i u mnogim drugim strukama i zanimanjima postoje različiti pravci (klinička psihologija, psihologija sporta, socijalna psihologija…). Kao stručnjaci, psiholozi na najrazličitije načine doprinose boljoj kvaliteti života osobe. U opisu svoga posla, psiholozi imaju ulogu da svojim znanjem pruže podršku osobama pri nošenju sa svakodnevnim životnim situacijama, pomoć u kriznim situacijama i drugim životnim promjenama koje prate osobu, pomoć u izboru zanimanja, pomoć kod određenih psihičkih poteškoća, pomoć kod donošenja važnih životnih odluka i sl.
Bitno je naglasiti da psiholozi nisu liječnici, te da njihov pristup tretmanu osoba nije medicinski zasnovan! Istina, iako psiholozi rade u medicinskim ustanovama, ipak njihova uloga je da rade u timu psihijatara, socijalnih radnika, te da zajednički sarađuju i donose odluke o liječenju i pomoći klijentu. Psiholozi pored medicinskih ustanova rade i u školama, vrtićima, određenim kompanijama gdje u zavisnosti od zadataka i opisa posla u određenoj ustanovi i sprovode svoje djelovanje.
Da zaključimo
Razlike između psihologa i psihoterapeuta su veoma jasne i djeljive; psiholozi su ti koji mogu vršiti psihološka testiranja i procjene osoba, bave se istraživanjima, te obavljaju savjetodavni rad sa klijentima. Psihoterapeuti nemaju tu mogućnost, nego se bave provođenjem odgovarajućih tretmana sa klijentima, koristeći različite pristupe i tehnike.
Ukoliko želite pročitati više o tome koja je to razlika između psihologa i psihijatra, pročitajte našu nedavnu kolumnu na Zdravi i tačka.
Ukoliko ti je potreba pomoć psihologa javi nam se, tu smo za Vas!
Svoj termin zakaži putem:
Kontakt telefon +387 63 955 708
Mail: sabina@spin-okret.org
Ili putem naše kontakt forme
Vaše psihološko savjetovalište Spin